6. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35

6. Sınıf Matematik Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35

6. Sınıf Matematik ders kitabının 35. sayfa cevapları yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) müfredatına uygun şekilde hazırlanmış olan ve Öğün Yayıncılık tarafından dağıtımı üstlenilen 6. Sınıf Matematik ders kitabının 35. sayfası haberimizde detaylı olarak sizlere sunulmuştur.
6. Sınıf Matematik ders kitabının 35. sayfasının yanı sıra sitemiz üzerinden diğer sayfa cevaplarına ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Eğer istediğiniz sayfa sitemizde yer almıyorsa yorum kısmından istekte bulunarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra daha sonra yanıtlar detaylı çözümleri ile siz öğrencilerimiz için hazırlandı.

SORULAR

6. 10 yaşındaki Burak ile annesi ve anneannesi çarşamba günü sinemaya giderler. Bilet fiyatları, 12 yaşından küçük çocuklar için 6 TL, yetişkinler için 12 TL’dir. Çarşamba günleri halk günü olduğu için biletlerde %10 indirim uygulanmaktadır. Buna göre Burak, annesi ve anneannesi biletlere ne kadar öderler?

7. Bir çiftçi ürettiği 60 kg çileği, 3 kg’lık ve 1 kg’lık poşetlere bölüyor. Çiftçi, 3 kg’lık ve 1 kg’lık poşetleri eşit sayıda kullanırsa her bir poşetten kaç tane kullanmış olur?

8. Serkan Bey, Ayla Hanım ve 3 çocuğu hafta sonunda sinema, tiyatro ya da basketbol maçı etkinliklerinden herhangi birine gideceklerdir. Aşağıda sinema, tiyatro ve basketbol maçı bilet fiyatları
verilmiştir.

a. Biletler için toplam 48 TL ödediklerine göre onların hangi etkinliğe gitmeyi tercih ettiklerini belirleyiniz.
b. Yukarıdaki verilerle bir problem kurunuz ve çözünüz.

9. Serap, her gün okuldan döndükten sonra harçlığından kendisine kalan bozuk parayı dolabın üzerindeki kavonozun içine atıyor. Bu hafta ne kadar biriktirdiğini merak ederek kavanozun içindeki bozuk paralarını sayıyor. Kavanozun içerisindeki 72 tane madenî paradan 18 tanesi 50, 5 tanesi 25, 7 tanesi 10, 12 tanesi 5 kr. ve geriye kalanlar da 1 kr.tur. Buna göre kavanozda kaç kuruş olduğunu bulunuz.

10. Bir lokantada 4 kişilik masalar bulunmaktadır. Ayakta kalan kişi ve masa sayısı verildiğinde lokantaya kaç kişinin geldiğini nasıl bulabilirsiniz? Açıklayınız.

11. “Bora, bir bankada müşteri temsilcisidir. Geçen hafta 12 saatini müşteri ziyareti ile geçirdi. Haftada 35 saat olan çalışma süresinin geri kalan kısmını da bankada ve eğitim seminerlerinde geçirdi. Bankada ne kadar zaman geçirmiştir?” Bu problemi çözebilmek için hangi veriye ihtiyaç vardır?

12. Sinan, yeni bir işe girdi ve ilk çalışma gününde patronu Sinan’a 2 maaş seçeneği sundu.
1. seçeneğe göre Sinan işe 1700 TL maaşla başlayacak ve her yıl sonunda 100 TL zam alacaktır.
2. seçeneğe göre ise 1650 TL maaşla başlayacak ve her yıl sonunda 150 TL zam alacaktır. Her iki seçeneğe göre 3. yılın başında Sinan’ın maaşının ne olacağını hesaplayınız. Siz olsaydınız hangi maaş seçeneğini kabul ederdiniz? Neden?

6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı


Kaynak: Evvelcevap

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.