8. Sınıf Matematik MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212

8. Sınıf Matematik MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212

8. Sınıf Matematik ders kitabının 212. sayfa cevapları yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) müfredatına uygun şekilde hazırlanmış olan ve MEB Yayıncılık tarafından dağıtımı üstlenilen 8. Sınıf Matematik ders kitabının 212. sayfası haberimizde detaylı olarak sizlere sunulmuştur.
8. Sınıf Matematik ders kitabının 212. sayfasının yanı sıra sitemiz üzerinden diğer sayfa cevaplarına ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Eğer istediğiniz sayfa sitemizde yer almıyorsa yorum kısmından istekte bulunarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları

SORULAR

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
a) Bir dik dairesel silindirin taban yarıçapı 2 cm ve yüksekliği 12 cm ise yüzey alanının kaç n cm2 olduğunu bulunuz.
b) Yüksekliği taban çapına eşit olan dik dairesel silindirin yüzey alanı 56n cm2 ise taban yarıçapını bulunuz.
c) Yüksekliği 15 cm ve taban yarıçapı 4 cm olan dik dairesel silindir şeklindeki bir salça kutusunun yanal yüzeyini kaplayacak kâğıdın alanı kaç n cm2 dir?
ç) Dik dairesel silindir şeklindeki bir kumbaranın taban yarıçapı 5 cm ve yüksekliği 12 cm ise yüzey alanı kaç rt cm2 dir?
d) Yüksekliği 2 m ve yarıçapı 1 m olan dik dairesel silindir şeklindeki çelik bir deponun yapımında kaç m2 çelik kullanılmıştır? (n – 3 alınız.)
e) Bir fabrikada üretilen yarıçapı 5 cm ve yüksekliği 8 cm olan dik dairesel silindir şeklindeki kutuların yanal yüzeyinin tamamına etiket yapıştırılacaktır. Buna göre etiketin toplam alanı kaç cm2dir?
(ti = 3 alınız.)
f) Yanda verilen karenin [AB] etrafında 360° döndürülmesiyle oluşan dik dairesel silindirin yüzey alanının kaç it cm2 olduğunu bulunuz.
g) Yarıçapı 10 cm ve yüksekliği 15 cm olan dik dairesel silindir şeklindeki odun parçasını ekseni boyunca dikey iki eşit parçaya ayıran bir marangoz, parçalardan birinin tüm yüzeyini vernikleyecektir. Verniklenecek alanı bulunuz, (n = 3 alınız.)
h) Yandaki asfalt sıkıştırmaya yarayan silindirin yarıçapı 1,5 m, genişliği 4 m’dir. Silindir 5 tur attığında kaç m2 y sıkıştırabilir? (ti = 3 alınız.)
ı) Dik dairesel silindir şeklindeki bir borunun yanal yüzeyi boyanacaktır. Boyanacak alan kaç m2dir? (n = 3 alınız.)
h = 30 m
i) Yüksekliğinin uzunluğu yarıçapının 5 katına eşit olan dik dairesel silindirin yanal yüzey alanı 490n cm2dir. Buna göre dik dairesel silindirin yüzey alanı kaç ti cm2dir?

8. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 212 Cevabı


Kaynak: Evvelcevap

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.